0 256 211 61 43-44-46

Hizmetlerimiz

Zeytinyağı Duyusal Analiz Hizmeti

  • Ana Sayfa
  • Zeytinyağı Duyusal Analiz Hizmeti

Zeytinyağı Duyusal Analiz Hizmeti

“Duyusal Analiz” Gıdaların işitme, dokunma, koklama ve görme duyuları ile algılanan karakteristiklerini hissetmek, ölçmek, analizlemek ve yorumlamak için kullanılan bilimsel bir yöntemdir. Zeytinyağında duyusal test naturel zeytinyağının koku ve tad duyuları ile analiz edilmesidir. Zeytinyağı duyusal özellikleri analizi için tek başına bir kişi asla karar veremez, karar verebilmek için bir panel başkanı ile 8-12 kişilik eğitimli panelistlerin olması şarttır.

AB Pazarlama standartlarını yakından takip eden laboratuarımız bir ilki daha gerçekleştirerek Zeytinyağında ihtiyaç olan ve zorunluluk arz eden Zeytinyağı Tadım Panelini 2009 yılında kurmuştur. Şuan 13 panelist ile çalışmalarına devam eden panelimiz yağlarının kalitesinin duyusal yönden değerlendirilmesini isteyen firmalarımıza hizmet vermektedir. Panelimiz Ekonomi Bakanlığı aracılığıyla yetkilendirilmiş olup kurulduğundan bu yana her sene IOC (International Olive Council)’ nin düzenlemiş olduğu IOC’ ye kabul testlerine katılım sağlayarak listede yer almaktadır. Panelimizdeki bütün panelistlerimizin duyusal analiz yapmaya yetkin olduklarına dair sertifikaları mevcuttur. Bu sertifikalar Dünyaca ünlü ONNAO firması tarafından yapılan eğitim seminerlerinde zorlu sınavlar sonrasında başarılı olan panelistlerimize takdim edilmiştir. Zeytinyağı sektörümüz, tüm dünyada geçerli kabul edilen analiz raporlarımız ile rahat bir şekilde ticari faaliyetlerini sürdürebilmektedirler.

Panelimiz Yatağan, Antalya, Gaziantep Ortak akıl toplantılarında, Didim ve Urla da tadımın önemini ve nasıl yapıldığıyla ilgili zeytin dostlarına eğitim vermiştir. Panel yaptığı tadımlar ile zeytinyağının kalitesi hakkında firma ve kurumları bilinçlendirmeye devam etmektedir.

Panelistlerimiz ZZTK(Zeytin, Zeytinyağı Tanıtım Komitesi)’ nın katkılarıyla AVM(Alışveriş Merkezleri)’ lerde halkı bilinçlendirmek ve zeytinyağının tanıtımını yapıp, tüketimini arttırmak amacıyla gönüllü olarak görev almışlardır. Tanıtım etkinlikleri İstanbul, Ankara, Eskişehir, Antalya, İzmir ve Bursa olmak pek çok farklı AVM de yapılmış, 100’ lerce tüketici ile görüşülmüştür. Tüketicilere zeytinyağı alırken dikkat ettikleri hususlar sorulmuş tüketicilerin verdiği cevapların sıralanışı 1- Marka, 2-Bölge, 3-Fiyat, 4- Ambalaj şeklinde olmuştur.

Aynı zamanda Aydın Paneli Zeytindostu Derneğinin düzenlemiş olduğu Zeytinyağı kalite yarışmasına katılan yağların duyusal analizini yapıp jüri olarak görev almıştır.

Laboratuvar olarak zeytinyağımıza gereken önemin verilmesi konusunda yapılacak tüm faaliyetlerde bulunuyor, gerçekleşen bütün toplantılara katılarak fikirlerimizi, deneyimlerimiz paylaşıyoruz ve paylaşmaya da devam edeceğiz.


Devamı...

Panelist Listesi

IOC Katılım Yazısı

Galeri

Yukarı