Zeytinyağı Duyusal Analiz Hizmeti

Zeytinyağı Duyusal Analiz Hizmeti

Zeytinyağı Duyusal Analiz Hizmeti

“Duyusal Analiz” Gıdaların işitme, dokunma, koklama ve görme duyuları ile algılanan karakteristiklerini hissetmek, ölçmek, analizlemek ve yorumlamak için kullanılan bilimsel bir yöntemdir. Zeytinyağında duyusal test naturel zeytinyağının koku ve tad duyuları ile analiz edilmesidir. Zeytinyağı duyusal özellikleri analizi için tek başına bir kişi asla karar veremez, karar verebilmek için bir panel başkanı ile 8-12 kişilik eğitimli panelistlerin olması şarttır.

AB Pazarlama standartlarını yakından takip eden laboratuarımız bir ilki daha gerçekleştirerek Zeytinyağında ihtiyaç olan ve zorunluluk arz eden Zeytinyağı Tadım Panelini 2010 yılında kurmuştur. Panelimiz yağlarının kalitesinin duyusal yönden değerlendirilmesini isteyen firmalarımıza hizmet vermektedir. Panelimiz 2010 yılından beri IOC (International Olive Council)’ nin düzenlemiş olduğu IOC’ ye kabul testlerine katılım sağlayarak listede yer almaktadır.2019 yılında Tarım ve Orman Bakanlığın’dan yetkili ve TÜRKAK onaylı olarak akredite zeytinyağı duyusal analizleri hizmeti vermektedir. 

Panelimiz Yatağan, Antalya, Gaziantep Ortak akıl toplantılarında, Didim ve Urla da tadımın önemini ve nasıl yapıldığıyla ilgili zeytin dostlarına eğitim vermiştir. Panel yaptığı tadımlar ile zeytinyağının kalitesi hakkında firma ve kurumları bilinçlendirmeye devam etmektedir.

 

Laboratuvar olarak zeytinyağımıza gereken önemin verilmesi konusunda yapılacak tüm faaliyetlerde bulunuyor, gerçekleşen bütün toplantılara katılarak fikirlerimizi, deneyimlerimiz paylaşıyoruz ve paylaşmaya da devam edeceğiz.

  • +90 (256) 211 61 43-44-46
  • Aydın Ticaret Borsası | Ata Mahallesi, 738 Sk. Blok No:2, İç kapı No:301, Efeler/ Aydın
  • info@aytblab.com
  • http://www.aytblab.com

Kategoriler

We understand the importance of approaching each work integrally and believe in the power of simple.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)