Pestisit – Kalıntı Analiz Laboratuvarı

Pestisit – Kalıntı Analiz Laboratuvarı

Pestisit - Kalıntı Analiz Laboratuvarı

Pestisit Kavramı 

İnsan, bitki ya da hayvanlara zarar veren varlıkların etkilerini önleme, yok etme, azaltma ya da bu varlıkları geri püskürtme amacıyla kullanılan kimyasal madde ve ya madde karışımlarına “pestisit” adı verilmektedir. Bu tanım, günlük yaşamda kullandığımız dezenfektanları, balık yemlerini, mantar ilaçlarını ve böceksavar ilaçları kapsadıgı gibi, tarım ürünlerine zarar veren organizmalara karşı kimyasal yöntemde kullanılan maddeleri de kapsamaktadır.

Araştırmalar gösteriyor ki, pestisitlerin sadece % 0.01-% 6 ’sı hedef canlı üzerine ulaşmasıyla sorun giderilmekte, kalan % 94-99.9’luk kısım ise toprağa, çevredeki doğal ekosistemlere ulaşarak, sürüklenme ve akıntı nedeniyle kimyasal kirleticiler karşımıza çıkmaktadır.

Pestisit, sebzemden, meyvemden ve bedenimden uzak dursun istiyoruz.’’

Türkiye’nin kapsamlı etken madde listesine sahip olan Kalıntı -Pestisit Laboratuvarımız, gıda maddeleri başlığını oluşturan  yaş sebze-meyve, kurutulmuş/ dondurulmuş meyve-sebze  gibi ürün gruplarında toplam 445 etken madde  için, Bakanlık ve TÜRKAK’ tan  akreditedir. Yetkili laboratuvarımızda analizler, GC-MS ve LCMS/MS cihazları ile güvenilir ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Numune Kabul Kriterileri

 

Özel İstek Analizlerinde, analize alınacak ürün en az 1 kg olarak laboratuvarımıza ulaştırılmalıdır. Ürün özelliği gereği, özel muhafaza ya da taşıma şartları gerektiriyorsa, bu şartlara uyularak numune tarafımıza iletilmeli ya da Laboratuvarımızda bulunan özel donanımlı  numune alma araç desteği için Numune Kabul birimimizle iletişime geçilmelidir. Özellikle orta ebatlı ürünler için (narenciye, elma, armut, şeftali v.b.), en az  8 – 10 adet üründen oluşan  bir numune hazırlanmasına dikkat edilmelidir. 

  • +90 (256) 211 61 43-44-46
  • Aydın Ticaret Borsası | Ata Mahallesi, 738 Sk. Blok No:2, İç kapı No:301, Efeler/ Aydın
  • info@aytblab.com
  • http://www.aytblab.com

Kategoriler

We understand the importance of approaching each work integrally and believe in the power of simple.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)